0553 110 50 06
info@skypeingilizce.com
İngilizce Konuşma Alanları

admin

15 Aralık 2016

Yorum yapılmamış

Home News

İngilizce Konuşma Alanları

İngilizce Konuşma Alanları

Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız günlük hayatın içerisinde İngilizce ‘ye ihtiyacınız çok yoktur. Eğer çalıştığınız şirketin yurtdışı ile herhangi bir bağlantısı yoksa yurtdışında veya Türkiye’de yaşayan ara sıra dertleşeceğiniz bir arkadaşınız yoksa ara sıra da olsa kısa yurtdışı seyahatlerine hiç çıkmıyorsanız İngilizce konuşmaya ihtiyacınız yok denecek kadar azdır. Peki, az da olsa bu ihtiyacı nerede fark edersiniz?

Yabancı bir turistin Karaköy tramvay istasyonunda Sultanahmet’e gitmek için hangi yönden binmeliyim sorusunu sorduğu an, işte o an kaderinizin akışını değiştirmek istediğiniz andır. Turisti anlamışsınızdır. Çünkü bütün okul hayatınız boyunca İngilizce dersleri görmüşsünüzdür. Tam cevap vereceksiniz ama nasıl başlamalı, hangi kelimeler kullanılmalı peki ya cümle yapısı… Aman Allahım “right way and go go go” ağzınızdan çıkıverir.

Konuşma Alanları

Aslında okul eğitiminde kazandığınız İngilizcenizi pratik bir şekilde canlı tutabilirsiniz. İngilizcenin yoğun olarak kullanıldığı belli başlı alanlar vardır. Bu alanlarda bol bol pratik yaparsanız hem İngilizceyi öğrenmiş hem de öğrendiğiniz İngilizceyi yaşatmış olursunuz. Peki, nelerdir bu alanlar ve nasıl çalışabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz bu alanlarda?

İş İngilizcesi

Mesleki yeterliğe ulaşmada ortak dünya dili olan İngilizceyi konuşarak önemli bir adım olan ‘küresel anlamda mesleğinizi icra etme’ basamağına geçme şansını yakalayacaksınız. Dünyada 1,75 milyardan fazla insanın İngilizce biliyor olması işletmelerin fonksiyonlarının değişmesinde etkili olmuştur. Örneğin, ünlü Japon şirketi Rakuten ciddi bir karar alarak tüm şirketlerindeki masaüstü menülerine, asılı bulunan levhalara varıncaya kadar her şeyi İngilizce ‘ye çevirme kararı almıştır.

Küresel bir dil politikası benimsemek, işletme gayretlerinde başarı ve performans artırmak, dünyadaki gelişmelerden haberdar olup küresel manada kararlar alabilmek, geleneksel işletme anlayışından sıyrılıp dünyaya kulak vermek kolay değildir. Sizde mesleki İngilizce kelime haznenizi geliştirir ve bunu kullanmak isterseniz, dünyanın farklı lokasyonlarında uluslararası firmalarda çalışma imkânı sağlarsınız.

Tek yapmanız gereken uygun bir programla konuşarak pratik yapmak; bazen ilgilendiğiniz alan ile ilgili bir sunum yapmak, bazen ilgilendiğiniz bir konu hakkında birine derdinizi anlatmaya çalışmak sizi oldukça geliştirecektir.

Seyahat İngilizcesi

Seyahatlerde İngilizceyi havalimanında başlayarak hemen hemen gittiğiniz her yerde kullanırsınız. Bunlar genellikle otel, restoran, iş seyahati ise ziyaret edeceğiniz kurumlar ve o ülkenin gezilesi yerleridir.

Seyahat öncesi kendinizi yoğunlaştırılmış konuşma ve dinleme odaklı seyahat diyalogları ile geliştirirseniz, gittiğiniz yerlerde yaptığınız konuşmalar size İngilizce konuşma ve iletişim kurma becerisi olarak dönecektir.

Seyahat öncesinde doğru kelime çalışması yapmak, seyahat süresince gittiğiniz ülkenin insanları ile diyaloğa geçmek, hata yapıyor kaygısına düşmeden asla çekinmeden konuşmaya devam etmek, seyahat süresince Türkçe konuşmaktan kaçınmak size bu konuda eşsiz bir birikim bırakacaktır.

Günlük Hayat İngilizcesi

Herkes geleceğine yatırım yapmak ister. Herkes daha iyi standartlarda bir yaşam sürmek ister. Bu istek bazen bizleri dünyanın bir ucuna götürür ve oralarda yeni bir başlangıç yaptırır. Bu fırsatın ne zaman kapına geleceğini bilemezsin. Her zaman hazır olmak en mantıklısıdır.

Yabancı bir ülkede yeni bir başlangıç hiç kolay değildir. Bunu zorlaştıran en büyük etken ise dildir. Turistik bir gezi ile gittiğiniz ülkede yaşamak birbirinden oldukça farklıdır. Çünkü hayatın içerisinde markete girip alışveriş yapmak, fırına girip ekmek almak, arabanız arıza yaptığında servise götürmek, musluğunuz bozulduğunda servis çağırmak, bankada hesap açtırmak vs. hayatın her kesiminden insanlar ile etkileşim içinde olmak zorundasınızdır.  Adaptasyon gerektirir. Adaptasyon da belli bir zaman ister. Bu zaman tamamen size bağlıdır. Bu süre gereğinden fazla uzayabilir de kısalabilir de. İngilizceniz ne kadar iyi ise bu süre o kadar kısalır.

Peki, ne yapmalı? İngilizcemizi bu seviyede tutabilmek mümkün mü? Zaten Türkiye de yoğun bir hayatın içerisindeyiz pratik yapmak ne kadar mümkün? Sorularınızı çoğalarak geliyor, biliyoruz.

Bunu sıradan İngilizce kursları ile de yapamazsınız. Çünkü ne o kadar vaktiniz ne de o kadar enerjiniz var değil mi. Sizin günlük hayata dair diyaloglar ile İngilizcenizi canlı tutmaya ihtiyacınız var. Belirli bir program dâhilinde her gün yâda haftada en az üç gün konuşmaya ihtiyacınız var.

Sizde kaderinizin akışını değiştirmek istiyorsanız artık konuşarak öğrenme vaktiniz gelmiştir. Kim bilir belki de konuşarak kazandığınız İngilizce size ne kapılar açacaktır.

 

Büşra DOĞRU
Yurtdışı Eğitim Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir