0553 110 50 06
info@skypeingilizce.com
5 Altın Kural!

admin

04 Ocak 2017

Yorum yapılmamış

Home News

İngilizce Konuşmanızı Sağlayan 5 Altın Kural

Bilmeniz gereken konuşmanızı sağlayan 5 altın kural!

1. Çok fazla dil bilgisi çalışmayın

Biliyoruz bu kural birçok öğrenciye garip gelebilir ancak dil bilgisi sınavları geçmek isteyenler için çok önemlidir. Akıcı İngilizce konuşmak istiyorsanız dilbilgisinde boğulmadan İngilizce öğrenmeye çalışmalısınız.

Dil bilgisini detaylı incelemek sizi olabildiğince yavaşlatır. Haliyle, bir Amerikalı gibi cümle kurmak yerine cümleyi kurarken kuralları düşünürsünüz. Unutmayın ki İngilizce konuşanlardan yalnızca küçük bir kesimi tüm dilbilgisi kurallarının % 20’sinden fazlasını biliyorlar. O kadar ki, birçok öğrenci İngilizce hakkında Türkçe’ den daha fazla dil bilgisi biliyor.

Genellikle İngiliz veya Amerikalı öğrenci arkadaşlarımıza bazı gramer sorularını sorduğumuzda yalnızca birkaçı doğru cevabı biliyor. Sizde takdir edersiniz ki hemen hepsi anadilleri olan İngilizceyi bilmektedirler ve etkili şekilde okuyabilir, konuşabilir, dinleyebilir ve etkili iletişim kurabilirler.

onlineingilizce.

2. Cümleleri öğrenin ve inceleyin

Öğrenci kelime öğrenir ve uygun bir cümle oluşturmak için birçok kelimeyi bir araya getirmeye çalışır. Öğrencilerimin bir kısmının ne kadar çok kelime bildiği beni çok şaşırttı. Ancak, çoğu cümle öbeklerini incelemedikleri için doğru bir cümle oluşturamıyorlar. Çocuklar bir dil öğrenince, hem kelimeleri hem de cümleleri birlikte öğrenirler. Sonuç olarak, cümle öbeklerini incelemek ve öğrenmek gerekiyor.

Bazen 1000 kelime bilirsiniz ama doğru bir cümle kuramayabilirsiniz. Fakat bir cümleyi doğru biliyorsanız, yüzlerce cümleyi doğru kurabilirsiniz. Eğer yüz cümleyi bilmiş olsaydınız, siz bile şaşıracaksınız kaç cümle kurduğunuza. Son olarak aşağı yukarı 1000 cümle bildiğinizde akıcı bir şekilde İngilizce konuşabileceksiniz.

Çeviri Yapmayın

Cümle kurmak için asla anadilinizden çeviri yapmayın. Çünkü Türkçede kelimelerin sırası tamamen farklıdır ve bunu yaparak hem yavaş, hem de yanlış olursunuz. Bunun yerine, İngilizce cümleleri öğrenin, böylece söylediğiniz sözcükleri düşünmek zorunda kalmazsınız.

Çeviri yapmaya kalkarsanız kalkışacağınız diğer bir sorun, öğrendiğiniz yeni dil bilgisi kurallarını uygunluğuna dikkat ederek kullanmaya çalışmanızdır. Tekrar etmek gerekirse İngilizce cümleler oluşturmak için dilbilgisi hakkında çeviri yapmak ve düşünmek yanlıştır ve kaçınılmalıdır.

3. Konuşmaya dökülmeden, pratik yapmadan yapılan okuma ve dinlemeler yetersizdir

Herhangi bir dil öğrenirken okuma, dinleme ve konuşma en önemli hususlardır. Aynı şey, İngilizce için de geçerlidir. Ancak konuşma, akıcı olmanın tek şartıdır. Bebekler ve çocuklar ilk önce konuşmayı öğrenirler, akıcı olurlar, daha sonra okumaya başlayıp yazmaya başlarlar. Bu yüzden doğal düzen dinlemek, konuşmak, okumak, sonra yazmaktır.

Birinci problem

Dil okulları ise önce okumayı, daha sonra yazmayı, sonra dinlemeyi ve nihayet konuşmayı öğretir. Sizce de garip bir durum değil mi? Sebebi aslında bellidir; ikinci bir dil öğrenirken materyalleri okumak ve anlamak gerekir. Bu nedenle aslında doğal düzen şöyle eğitim öğretim de şöyle değiştirilmiştir: okuma, dinleme, yazma ve konuşma.

İkinci Problem

İnsanların okuyup dinlemesinin asıl sebebi pratik yapabiliyor olmaları. Konuşmayı da böyle düşünmelisiniz çünkü akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmek için konuşma yapmanız gerekir. Çalışırken sadece dinlemeyin, muhakkak durduğunuz yerde yüksek sesle duyduğunuz şeyleri söyleyin. Duyduğunuz cümleyi doğru kurabilmek için ağzınız ve beyniniz ekstra enerji sarf etmeyene kadar tekrar edin. Böylece akıcı bir İngilizce ye kavuşabilirsiniz.

4. Konuşurken dalıp gidin

Bir dili öğrenebilmek için zeki olmanıza gerek yoktur. Herkes herhangi bir dili öğrenebilir. Bu aslında yaşayan herkesin kanıtladığı bir gerçektir. Herkes içinde doğu büyüdüğü toplumun konuştuğu dili öğrenmektedir.

 

Dil canlı ise o dili konuşan birileri muhakkak vardır. Yaşadığınız ülkede o dil düzenli olarak milyonlarca insan tarafından her gün kullanılmakta ve canlıdır. Dolayısıyla şunu fark edeceksiniz: iyi İngilizce konuşan insanların birçoğu İngilizce konuşulan okullarda okuyan öğrencilerdir. Zira ortam ve çevrede İngilizce konuşulduğu için başarılılardır. Yoksa İngilizce eğitim verdiği için İngilizce konuşuyorlar diyemeyiz.

 

Örneğin, bunu yurt dışında dil öğrenmeye giden Türklerde çok kolay gözlemleyebilirsiniz. Dersler dışında orada ki ortamı Türklerden ibaret olanlar kolay kolay İngilizce konuşamamaktadır. Ders zamanı, ders öncesi ve sonrası kendisini sürekli canlı bir İngilizce ortamında tutan öğrenciler ise program dönüşünde gayet başarılı bir şekilde İngilizce konuşabilmektedirler.

 

Aslında akıcı İngilizce konuşmak için dünyanın herhangi bir yerine gitmenize gerek yoktur. Kendinizi İngilizce ile çevreleyebildiğiniz ölçüde başarılı olursunuz. Dilerseniz bunu deneyebilirsiniz mevcut arkadaşlarınızla veyahut Skypeingilizce.com gibi platformlarda dünyanın bir ucundan anadili İngilizce olan öğretmenler ile bunu rahatlıkla sizde deneyebilirsiniz. Kısacası çevrenizin ne olduğunu değiştirerek sonuç elde edebilirsiniz. Kendinizi İngilizceye daldırın ve birkaç kez daha hızlı yol alacaksınız.

5. Doğru materyaller ile çalışın

“Pratik yapmak mükemmel kılar” diye bir tabir vardır. Bir ön şartı olmadan aslında yanlış bir ifadedir. Çünkü pratik yapmak uyguladığınız şeyi kalıcı kılar. Yanlış bir cümleyi kalıcı hale getirmek ister misiniz? Doğu materyaller ile çalışmak çok önemlidir. Doğru yere vurmak çok önemlidir!

 

Gözle görülür diğer bir hata ise, öğrencilerin sıklıkla haber okumalarıdır. Hâlbuki haber sitelerinde kullanılan dil resmidir, konuşma İngilizcesine uzaktır. Ayrıca politiktir, gündelik İngilizce ye olabildiğince uzaktır. Tabi ki haber sitelerinde kullanılan İngilizceyi anlamak önemlidir ve ileri seviye dile hâkimiyeti gösterir ancak bu İngilizcenin temellerine sahip olduktan sonra yapılması gereken bir çalışma şeklidir.

 

Anadili İngilizce olmayan bir arkadaş ile İngilizce konuşmak hem iyi hem kötüdür. Avantajları ve dezavantajları vardır. Size heyecan yapmadan pratik yapma imkânı sunar. Birbiriniz motive etmenizi sağlar. Basit yaptığınız hataları birbirinize söylemenizi sağlar. Fakat eğer ki doğru ve yanlışları fark edebilecek durumda değilseniz, birbirinizden kötü cümleleri almanız kaçınılmazdır. Doğru materyali çalıştıktan sonra patik yapmak için arkadaşlarınızı kullanın.

 

Kısacası, uzmanların onayından geçmiş yaygın olarak kullanılan doğru materyalleri kullanın.

 

Bütün bu kurallar İngilizce konuşmanıza yardımcı olacak kurallardır. Skypeingilizce.com platformunda izleyeceğiniz yol işte bu öğretiler ışığında olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir