0553 110 50 06
info@skypeingilizce.com
Dil yetenek işi midir?

admin

02 Haziran 2016

Yorum yapılmamış

Home News

Dil yetenek işi midir?

Dil yetenek işi midir?

Dil yetenek işi midir? Neden Türk insanı dil öğrenemez? Bütün bu sorular uzayıp gider. Aslında sorular uzayıp gittikçe arkada asıl dil öğrenememenin asıl dört nedeni kalır. Bu yazımızda İngilizce öğreniminin önündeki bu dört engeli konuşacağız.

1. Kendine güvensizlik

İngilizce öğrenmeye çalışan insanlardan sıklıkla duyabileceğiniz bazı cümleler vardır. “Telaffuzum kötü”, “grameri anlayamıyorum”, “duyduklarımı anlayamıyorum” cümleleri gelir ve sonra bu cümleler “ben sanırım İngilizceyi öğrenemeyeceğim” ile biter. Kendine olan güven yoksa bu sorular hiç durmadan artar.

Hâlbuki İngilizce öğrenimi asla bir yetenek işi değildir. Bilimsel bütün araştırmalar gösteriyor ki; ana dilini güzelce konuşabilen ve hâkim bir kişi, çok rahat İngilizce öğrenebilir ve konuşabilir.

12 yıllık ilk ve orta öğretim boyunca sürekli gösterilen İngilizce derslerine rağmen neden bir öğrencinin üniversite eşiğinde iken dil seviyesi başlangıç çıkar.

İngilizce öğrenmeyi başarılı veya başarısız kılan 3 ana unsur vardır; Kurum, öğretmen ve öğretim metodu. Bu üç başlıkta bir problem yoksa eğer; İngilizce hem öğrenilir hem de konuşulur.

Öğrencilerden duyulan bir diğer şikâyet ise dil bilgisini biliyorum ama yazılı kullanamıyor ve konuşamıyorum. 12 yıllık ilk ve orta öğretim yalnızca dil bilgisini öğretmektedir. Bunun da temelde iki sebebi vardır. Birincisi, anlama problemi, ikincisi ise eğitim yaklaşımında ki hatadır. Eğer ki anlamada bir problem yoksa ve tembellik ağır basmıyorsa doğru metodoloji ve sıkı çalışma takvimi ile İngilizce öğrenmenin tüm katmanlarında (dil bilgisi, okuma, dinleme, yazma ve konuşma) başarı sağlanır.

2. Acelecilik

Kabul etmemiz lazım ki Türk insanı dil öğrenme açısından tembel bir yapıya sahip. Bu da hiçbir şey yapmadan İngilizce, uykuda İngilizce, 10 saatte İngilizce gibi metotlara itmektedir. Sonuç; kurslara bir sürü para verip kendini derse gitmek zorunda hissederek kazanılan ama kullanılamayan gramer yapısı. Asla unutulmamalı ki; İngilizce öğrenebilmek için çalışmak zorundasınız, vakit ayırmak zorundasınız ve en önemlisi sabırlı olmak zorundasınız.

3. Kitap ve gramer aşkı

Konu öğrenip, test çözüp boşluk doldurarak İngilizce öğrenmeyi seçmek asla yeterli değildir. Unutmayın ki dil dört katmandır; dinleme, okuma, yazma ve konuşmak. Tüm katmanlarda paralel bir ilerleme en doğru yoldur. Halbuki dil yapısı üzerinde ısrarla durmak yazmayı geliştirir, o da doğru kelime çalışması yapılırsa.

4. Programsız Gitmek

Doğru çalışma programı olmadan hangi konular üzerinde durulmalı, hangi kelimeler daha sık kullanılmalı, dinlemeye ne zaman geçilmeli kısacası yol haritası ne olmalı? Bu olmadan yapılan bir çalışma verimsiz bir çalışmadır. Sonunda başarısızlığı anlatacak benzer cümleler kurulmaya devam edecektir.

Sözün özü; ingilizce öğrenirken devamlılık esastır. Bugün değil yarın iki kat çalışırım zihniyeti yıkılmalıdır. Doğru metodoloji ve doğru öğretmenle sıkı bir çalışma ile İngilizceyi öğrenir ve kullanırsınız.

 

Rüstem TEMRIYEV
Dil Bilimci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir